Gå til hovedindhold

Fjernelse af område i brystet efter markering

Denne patientinformation er en orientering til dig og dine pårørende om forløbet i forbindelsemed din operation på Afdeling for Brystkirurgi.

Formål

En undersøgelse af dit bryst har enten vist forandringer (vævsfortætning eller mikroforkalkninger i kirtelvævet) eller en lille knude, der skal fjernes og undersøges nærmere i et mikroskop.

I alle tilfælde er det nødvendigt at markere området, da området ikke kan mærkes med fingrene. Der findes tre forskellige måder at markere på, hvilken der er bedst egnet til dig, vil lægen have gennemgået med dig, da I planlagde operationen. Når markeringen er lagt, bliver der taget nogle supplerende røntgenbilleder for at sikre, at den ligger korrekt. 

Markering med jodkorn eller metalkorn

Du skal møde op på Afdeling for Brystundersøgelser opgang 30A, stuen.
Røntgenlægen anbringer en tynd nål ind gennem huden og ned i det område, som skal fjernes, enten vejledt af ultralyd eller med en særlig mammografi. Via nålen indføres et lille radioaktivt korn eller et metalkorn. Nålen er meget tynd, og det gør ikke mere ondt end at få taget en blodprøve.

Markering med jodkorn/metalkorn

Mulige komplikationer

Komplikationer til markeringen forekommer meget sjældent, men du skal kontakte Afdeling for Brystkirurgi, hvis du oplever følgende efter markeringen er lagt:

  • Voldsom hævelse af brystet
  • Stærke smerter
  • Tegn på betændelse (rødme, varme eller feber)

Markering med nål

Ved hjælp af ultralydsskanning eller mammografi lægger røntgenlægen en tynd metaltråd ind igennem huden, og ned i det væv, der skal fjernes. Tråden, der også kaldes en Franks nål, bliver siddende  i brystet og dækkes af gaze og plaster.

Denne form for markering bliver altid lagt på operationsdagen hos Afdeling for Brystundersøgelser opgang 30A, stuen. 

Markering med nål

Operationen

Operationen foretages normalt i fuld narkose. Ved operationen fjernes det forandrede væv inkl. det radioaktive korn, metalkorn eller metaltråden.

Det fjernede væv bliver undersøgt i Afdeling for Brystundersøgelser, så man er sikker på, at det relevante væv er fjernet. Derefter sendes det til mikroskopi.

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden