Gå til hovedindhold

Anlæggelse af topkateter i fuld bedøvelse eller sedation (rus-afslappende)

Topkateteret hjælper med at tømme blæren efter sygdomme eller operationer, der kan påvirke blærens evne til dette.

Hvad er et topkateter?

Forskellige sygdomme eller operationer kan påvirke blærens evne til at tømme sig. Det kan derfor være nødvendigt at anlægge et kateter enten som en midlertidig behandling eller i visse tilfælde som livslang behandling.

Et kateter er en blød slange, som består af vævsvenligt materiale. Det er lagt ind i blæren via et lille snit i maveskindet. Gennem et siderør fyldes en ballon med væske, der sikrer at kateteret ligger fast i blæren. Topkateteret kan enten tilsluttes en urinpose eller en ventil.

Hvordan foregår operationen?

Operationen foregår i fuldbedøvelse eller sedation (I rus = der gives afslappende/smertestillende medicin). Topkateteret anlægges i blæren via et lille snit igennem huden under navlen. Ved hjælp af et kikkertinstrument (cystoskop) som lægen fører op gennem urinrøret og et ultralydsapparat, sikres proceduren.

Du vil normalt blive udskrevet samme dag. Du bør ikke køre bil, motorcykel eller andet køretøj i 24 timer efter bedøvelsen, da du stadig kan være påvirket af medicin med mere.

Din forberedelse til operationen

Er du i behandling med blodfortyndende medicin, vil du få besked fra afdelingen, hvis du skal holde pause med dette inden operationen.

Du bør være forsigtig med alkohol inden operationen og følge Sundhedsstyrelsens genstandsgrænser.

Fiskeolie kan give øget risiko for blødning, og det er derfor en god idé at holde pause med dette 14 dage inden operationen.

Inden operationen i fuld bedøvelse skal du:

  • Have taget blodprøver og eventuelt hjertediagram (EKG)
  • Aflevere en urinprøve til undersøgelse for eventuelle bakterier
  • Have en samtale med en sygeplejerske
  •  Undersøges af en læge
  • Evt. tale med en narkoselæge om bedøvelsen.

Operationsdagen

Faste og tørste

For at mindske risikoen for at du kaster op under bedøvelsen, er det vigtigt, at din mavesæk er tom.

  • Dagen før operationen må du spise og drikke som vanligt frem til kl. 02.00
  • Efter kl. 02.00 må du ikke længere spise, men gerne indtage drikkevarer (undtagen juice og mælkeprodukter)
  • Du må få 250 ml væske umiddelbart inden kl. 06.00. Vi anbefaler, at det er et glas saft. Sukkeret i saften modvirker kvalme og utilpashed
  • Fra kl. 06.00 på selve operationsdagen må du hverken spise eller drikke  

 Faste og tørste reglerne gælder medmindre andet er aftalt med personalet.

Medicin før operationen

Du skal tage din vanlige morgenmedicin kl. 06.00, bortset fra diabetes medicin og eventuelt blodfortyndende medicin.

Medbring din vanlige medicin ved indlæggelsen.

Hygiejne

For at forebygge infektion er det vigtigt, at kroppen er ren. Den dag, du skal opereres, skal du derfor have taget et brusebad hjemmefra.

Inden du bliver kørt til operationen

Før du bliver kørt til operationsstuen, skal du klæde om. Du får udleveret operationstøj, som består af underbukser, lange strømper og en hospitalsskjorte.

Du skal have identifikationsarmbånd på. Hvis du bruger briller, høreapparat eller tandprotese, må du gerne beholde dem på. Ur og/eller andre smykker skal tages af.

På operationsgangen

Du får lagt et lille plastikrør (et drop) i en blodåre. I droppet får du smertestillende medicin, sovemedicin og væske under operationen.

Kost og væske

Efter operationen må du spise og drikke, som du plejer. Hvis du får kvalme, skal du informere plejepersonalet.

Udskrivningssamtale

For at sikre at du er tilstrækkeligt informeret om dit videre forløb, skal du inden udskrivelsen have en udskrivningssamtale. Hvis du har spørgsmål, opfordrer vi til, at du forbereder dem inden udskrivningssamtalen.

Det er bedst, at du venter med at forlade afdelingen indtil efter samtalen. Hvis du efter udskrivelsen fortsat skal tage medicin, får du udleveret en medicinliste.

Efter udskrivelsen

Gener ved topkateter

De første dage efter operationen vil der normalt komme lidt blodtilblandet væske fra såret og kanalen, hvor kateteret ligger. Såret dækkes af en forbinding, som kan fjernes, når det ikke væsker mere.

Ved behov kan en hjemmesygeplejerske tilse og skifte forbindingen. Hvis huden er syet med en tråd, skal den fjernes efter 7- 10 dage hos din læge eller af hjemmesygeplejersken.

Smertebehandling

Hvis du får smerter, kan du tage tablet Paracetamol 1 g op til 4 gange i døgnet, eventuelt suppleret med tablet Ibuprofen 200-400 mg op til 3 gange i døgnet.

Kateterventil

Kateterventilen åbnes ved vandladningstrang eller hver 3.-4. time, og urinen udtømmes i toilettet. Efter tømning lukkes ventilen og aftørres med toiletpapir.

Til natten kan kateteret tilsluttes en større urinpose med en lang slange, som placeres i en poseholder, der kan hænge på sengen. For at sikre bedst muligt afløb skal posen placeres under blæreniveau.

Kateterpose

Kan anvendes i stedet for ventil. Kateteret kobles til en pose, som anbringes på låret eller læggen.

Posen tømmes, når den er ¾ fuld ved at åbne bundventilen.

Til natten tilsluttes en større urinpose med lang slange, som afkobles og tømmes om morgenen.

Udskiftning af kateterpose og ventil

Kateterpose og ventil skal mindst skiftes 1 gang ugentlig, samt efter behov, evt. af en hjemmesygeplejerske.

Placering af kateteret

Der må ikke komme træk eller knæk på kateteret. Læg det derfor i en blød bue i underbukserne. Tætsiddende underbukser eller nettrusser er bedst egnede til at holde kateteret på plads.

Kateterslangen skal fikseres med plaster på maven eller låret.

Personlig hygiejne

Foretag altid håndvask før og efter berøring af kateter og urinpose.

Vi anbefaler, at du en gang dagligt bruser eller vasker omkring kateteret.

Er der sekretion fra indstikstedet, kan der påsættes forbinding, evt. af hjemmesygeplejersken.

Væskeindtagelse

Vi anbefaler, at du indtager 1½-2 liter væske i døgnet for at skylle kateteret igennem.

Kateterproblemer

Urinen kan af og til blive grumset, uklar og ildelugtende. Dette kan som regel afhjælpes ved at drikke rigeligt, ca. 1 liter ekstra.

Hvis der kommer feber, blod i urinen, smerter i blæren, tilstopning af kateteret, eller utæthed med siven langs kateteret, skal du kontakte din læge, hjemmesygeplejerske, Urinvejssygdomme, klinik 1 eller Akuttelefonen 1813.

Kontakt os, hvis kateteret falder ud

Hvis kateteret falder ud skal du straks kontakte Urinvejssygdomme Klinik 1, hvor kateteret normalt bliver skiftet eller Akuttelefonen 1813 (uden for dagtimerne). Dette er meget vigtigt, da kateterkanalen hurtigt lukkes til. Kateteret skal skiftes med mellemrum, oftest hver 3. måned.

Det første kateterskift foregår i Urinvejssygdomme, Klinik 1, og derefter hos din læge, af hjemmesygeplejersken eller i Urinvejssygdomme, Klinik 1.

Udlevering af kateterposer og ventiler

Hvis dit kateter er en midlertidig løsning, får du kateterposer og ventiler fra hospitalet. Er dit kateter en permanent løsning, får du hjælpemidlerne fra kommunen. Klinikken eller afdelingen ansøger om de hjælpemidler, du har brug for.

Kan man leve normalt med kateter?

Du skal vænne dig til at have kateter, men det behøver ikke at medføre store ændringer i din hverdag.

Det er vigtigt, at du ikke ændrer din levevis, men fortsat er sammen med din omgangskreds og dyrker dine fritidsinteresser.

Du må gerne gå i svømmehal, hvis der anvendes ventil, og der ikke er utæthed langs kateteret. Blæren tømmes inden, og kateteret anbringes indenfor badetøjet, evt. dækket til med et vandskyende plaster.

Kan jeg have et aktivt seksualliv?

Ja! Men du og din partner kan måske føle det som en hindring, at du har et kateter. Det kan derfor være en god ide at dele de tanker, I hver især har med hinanden.

Det er bedst, at du tømmer din blære inden samleje. Er din blære fuld, kan urinen sive ud langs kateteret.

Plejer du ikke at afklemme kateteret, kan du alligevel godt gøre det i forbindelse med samleje.

Indlæggelsesbevis og sygemelding

Afdelingen udleverer gerne et indlæggelsesbevis, men har du brug for en sygemelding skal du kontakte din egen læge.

Henvendelse ved komplikationer

Hvis du oplever kraftig blødning, problemer med at lade vandet og feber, bør du reagere på dette.

I det første døgn efter udskrivelsen kan du ringe til den afdeling, hvor du var indlagt på telefonnummer 38 67 28 42 mandag til fredag.

Efter det første døgn kan du henvende dig til Urinvejssygdomme, Klinik 1 eller din egen læge i dagtimerne. Aften og nat skal du henvende dig til Akuttelefonen 1813.

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden