Hvad er et lipom?
Et lipom er en godartet knude i underhuden udgået fra fedtceller. Lipomer har sjældent nogen betydning udover det kosmetiske, men kan give smerter, hvis de trykker på en nerve. Lipomer forekommer hyppigst på overkrop, skulder, nakke og arme, men kan opstå overalt. Lipom er den hyppigste bløddelsknude i underhuden. Årsagen til lipom er ukendt.
Bedøvelse og operation
Du aftaler med kirurgen, hvordan du skal bedøves. De fleste lipomer kan fjernes i lokalbedøvelse. Operationen foregår ved, at der bliver lagt et snit i huden over lipomet, hvorigennem kirurgen fjerner det.
Forbinding
Når du er blevet opereret, får du en komprimerende forbinding på ovenpå et operationsplaster. Se i din operationsbeskrivelse, hvornår den komprimerende forbinding må fjernes. Så længe såret væsker, er det nødvendigt med et plaster over såret. Operationsplasteret skal gerne blive siddende 12-14 dage. Du skal holde plasteret rent og tørt.
Hvis forbindingen bliver våd, eller det bløder igennem, skal du skifte den. Du vil få ekstra forbinding med hjem. Det er vigtigt, at du holder forbindingen tør og ren for at mindske risikoen for betændelse. Vær opmærksom på, at husdyr ikke kommer i nærheden af forbindingen, da det også vil øge risikoen for betændelse i såret.
Tråde
☐ Er du blevet syet med selvopløsende tråde, forsvinder de i løbet af 2-3 uger.
☐ Er du blevet syet med tråde, som du skal have fjernet, skal de fjernes efter 12-14 dage hos egen læge.
Bad
Du må ikke tage brusebad før den komprimerende forbinding er taget af. Derefter må du tage brusebad med plasteret på, da plasteret er vandafvisende. Du må ikke gå i karbad, svømmehal eller havbad, før trådene er fjernet/opløst, og der ikke er sårskorper på.
Smertestillende medicin
Efter operationen kan du have smerter, der varer fra et par døgn og op til en uge. Vi anbefaler derfor, at du følger nedenstående smertebehandling:
- Tablet Paracetamol (Panodil, Pinex, Pamol) à 500 mg.: 2 tabletter 3-4 gange dagligt.
- Tablet Ibuprofen à 400 mg.: 1 tablet 3-4 gange dagligt.
- Isposer, som kan købes i Matas eller på apoteket, kan virke smertelindrende. Pak isposen ind i et viskestykke og læg den på huden højst 20 minutter ad gangen (på grund af risiko for forfrysninger).
Du skal selv købe medicinen før operationen.
Komplikationer
Der kan komme misfarvning omkring operationssåret. Dette skyldes lidt blødning i underhuden, som er ufarligt og forsvinder igen.
Der kan komme ansamling under huden, som hedder et hygrom. Hygrom kan forebygges ved, at du lægger kompression på operationssåret.
Der kan komme væske- og/eller blodansamling under huden, som kan udtømme sig i dagene efter operationen. Sker det indenfor det første døgn efter operationen, skal plaster og forbinding skiftes sterilt. Kontakt derfor en af vores klinikker i vores åbningstid eller udenfor normal åbningstid, kontakt 1813.
Hvis du inden for det første døgn får:
Stærke smerter, kraftig blødning eller kraftig hævelse, er du velkommen til at kontakte en af vores klinikker. Udenfor normal åbningstid, kontakt 1813.
Hvis du efter det første døgn får: Tiltagende smerter, rødme, varme og hævelse omkring såret, eller hvis du får feber over 38 grader, kan det være tegn på betændelse. Kontakt da Egen læge eller Akuttelefonen 1813.
Egne notater
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________