Gå til hovedindhold

Høns og geder i gårdhaverne skal gøre hospitalet delvist selvforsynende

​H​erlev Hospital bringer gårdhaverne i spil på en ny måde, når der skal holdes høns og geder i et pilotprojekt, der skal gøre hele hospitalet delvist selvforsynende.​​

Bæredygtighed er blevet et varemærke for hospitalet, der de seneste år har markeret sig med en række grønne initiativer, der omfatter alt fra reduktion af engangsplast og energiforbrug til klimavenlig kost for både personale og patienter.

Med andre ord bor den grønne dagsorden i væggene på Herlev og Gentofte Hospital, og nu flytter den også snart ind i gårdhaverne.

Vi igangsætter et nyt pilotprojekt, hvor der skal prøves kræfter med at holde egne høns og geder i nogle af de grønne gårdhaver. Ambitionen er at blive delvist selvforsynende i hospitalskøkkenet – og samtidig inkludere nogle af de store grønne arealer mere aktivt i den bæredygtige drift af hospitalet.

- På Herlev og Gentofte Hospital skubber vi gerne til rammerne, når det handler om bæredygtighed. Hvis vi kan bruge vores arealer smartere og samtidig skabe løsninger, der gavner både patienter, ansatte og klimaet – ja, så rykker vi på det. Og nogle gange fører det os lidt andre steder hen, end man måske lige forventer, siger hospitalsdirektør Niels Würgler.

Økologiske æg, mælk og uld

I pilotprojektet skal der opstilles mindre økologiske hønsehuse og overdækkede arealer i tre af hospitalets gårdhaver. Det drejer sig specifikt om Urhaven, Stribehaven og Den Røde Have, der alle i forvejen er indhegnet af de omkringliggende bygninger.

- Vi har i flere år arbejdet målrettet med bæredygtighed, og næste naturlige skridt er at udnytte vores fine udearealer bedre. Høns kan levere friske æg til køkkenet, og geder kan give mælk, og det er to råvarer som bliver brugt flittigt i vores hospitalskøkken – og det gør tiltaget til noget, der kan mærkes på det grønne budget, siger hospitalsdirektør Niels Würgler og tilføjer:

- Hvis pilotprojektet viser sig at fungere godt, håber vi også at kunne høste ulden fra gederne. Det vil give os mulighed for at lave bløde, varme huer til de nyfødte.

Roligt temperament og lav klukkefrekvens

Efter planen skal der bo omtrent 25 høns og et par geder i hver af haverne, og det er selvfølgelig med øje for, at man ikke glemmer, at hospitalet først og fremmest er til for patienterne.

- Vi går selvfølgelig ikke på kompromis med behandling eller patientkvalitet. Hønsene er af en særlig race, der udover at have et roligt temperament og en lav klukkefrekvens, er kendt for at lægge mange æg, fortæller Niels.

En attraktion for besøgende

Selvom det primære formål går på at blive delvist selvforsynende med friske, økologiske råvarer, så forventes det også, at dyrene kan bidrage til et fællesskab for de ansatte - ligesom forhåbningen er, at det kan give besøgende en stærkere tilknytning til hospitalet.

– Det er en del af tanken, at dyrene kan være med til at give både patienter, pårørende og medarbejdere et smil på læben. Derfor har vi blandt andet udvalgt Den Røde Have, som ligger lige ved siden af Afdeling for Børn og Unge. Vi har en antagelse om, at det her tiltag særligt kan vække begejstring hos de mindste af vores patienter, siger Niels.​

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden