Brystkræft er den hyppigste kræftform hos danske kvinder, og forekomsten er stigende. Brystkræftoverlevelsen er forbedret de seneste år, og i dag lever mere end 75.000 danske kvinder med diagnosen brystkræft. Den primære behandling af brystkræft er kirurgi med fjernelse af knuden i brystet og undersøgelse for lymfeknudespredning til armhulen. Dette kan resultere i ændret kropsopfattelsen og kirurgiske senfølger som lymfødem og kroniske smerter, som påvirker livskvaliteten. Det er desuden velkendt, at brystkræft kan medføre psykisk belastning i form af angst og depression. Hovedmålet for forskningen på Brystkirurgisk Afdeling på Gentofte Hospital er at forbedre livskvaliteten efter en brystkræftoperation.
Forskningsaktiviteter
Netop nu er vi i gang med følgende forskningsprojekter:
- SENOMAC
Internationalt lodtrækningstudie om overlevelse og aksilrecidiv efter sentinel node positiv brystkræft uden aksilrømning
- Mag Trace
Kvalitetssikring af et magnetisk sporstof til sentinel node proceduren til patienter med celleforandringer i brystet (DCIS)
- MELODY
Internationalt muliticenter studie af metoder til lokalisering af non-palpable forandringer i brystet
- DBCG RT RECON
Nationalt studie om delayed-immediate brystrekonstruktion til brystkræftpatienter, som anbefales adjuverende strålebehandling efter fjernelse af brystet (mastektomi)
- TAD
Nationalt registeringsstudie om targeteret aksildissektion til at undersøge for lymfeknudespredning hos brystkræftpatienter efter neoadjuverende behandling
- Udvikling i brystkræftformer
Nationalt registreringsstudie, som undersøger udviklingen i typer af brystkræft de sidste 15 år
- Four node sampling
Nationalt registreringsstudie som undersøger om fjernelse af fire repræsentative lymfeknuder i armhulen er lige så sikkert som at fjerne alle lymfeknuderne i armhulen (aksilrømning), hvis sentinel node ikke kan findes
- MIC og ITC
Nationalt registreringsstudie om 10 års opfølgning efter ophør med aksilrømning hos brystkræftpatienter med minimal spredning til armhulens lymfeknuder
- T1abN0M0
Nationalt registreringsstudie om adjuverende behandling til patienter med små brystkræftknuder - tilbyder vi den rette behandling?
- Dræn
Lokalt studie om hvorvidt dræn mindsker risikoen for væskedannelse og infektion ved fjernelse af brystet (mastektomi)
Forskningsansvarlig: Cheflæge Henrik Flyger og professor Tove Filtenborg Tvedskov