Gå til hovedindhold

​​

Mikrometastaser/Isolerede tumorceller

​Nationalt registerstudie og 10 års opfølgning efter ophør med aksilrømning hos brystkræftpatienter med minimal spredning til armhulens lymfeknuder. 

10 års opfølgning efter ophør med aksilrømning hos brystkræftpatienter med minimal spredning til armhulens lymfeknuder


I 2012 ændrede man retningslinjerne for, hvordan man opererer kvinder med brystkræft, som har minimal spredning til armhulens lymfeknuder, såkaldte mikrometastaser eller isolerede tumorceller. Inden 2012 fjernede man alle armhulens lymfeknuder (aksilrømning) hos patienter med spredning hertil. Aksilrømning medfører ofte kroniske senfølger som smerter, bevægeindskrænkning, føleforstyrrelse og hævelse af armen. Siden 2012 har man ikke udført aksilrømning hos de kvinder, der havde minimal spredning til lymfeknuderne. 

Formålet med studiet var at undersøge risikoen for at få tilbagefald i lymfeknuderne (aksilrecidiv) og overlevelsen hos de patienter, som efter 2012 ikke fik foretaget en aksilrømning. Studiet har inkluderet data fra 37.000 patienter både før og efter 2012. 

Vi fandt at efter  10 års opfølgning får lidt flere kvinder tilbagefald i armhulens lymfeknuder, når aksilrømning undlades efter fund af mikrometastaser eller isolerede tumorceller.  Men forekomsten er lav (under 2 %) og dette har dog ingen betydning for overlevelsen af patienterne. 

Studiet bekræfter at den behandling, danske brystkræftpatienter med minimal spredning til armhulens lymfeknuder har fået de sidste 10 år er sikker, og ikke forringer deres prognose


Ansvarlige og samarbejdspartnere

Professor Tove Holst Filtenborg Tvedskov, MD, PhD, DMSc 
Prof.emer. Niels Kroman, MD, DMSc 
Frederikke Munck, MD 
Riazan Hawaz-ali, Stud.med





Sidst opdateret:
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden