Hop til indhold
Sådan vil denne side se ud når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
Til forside
Alfabetisk oversigt
Siteoversigt
Om hjemmesiden
Other languages
Kontakt
Kort over hospitalet
Selvbetjening
Om hospitalet
Presse & nyt
Temaer
Søgning
Sygdom & behandling
Afdelinger
Praktisk info
Job & uddannelse
Forskning
Hospitaler i regionen
Amager Hospital
Bispebjerg Hospital
Bornholms Hospital
Frederiksberg Hospital
Frederikssund Hospital
Glostrup Hospital
Helsingør Hospital
Herlev Hospital
Hillerød Hospital
Hvidovre Hospital
Hørsholm Hospital
Psykiatri
RegionH Hjemmeside
Rigshospitalet
Tilbage til menuen
Vi bygger fremtidens hospital
Renovering af patientbygningerne
Nybyggeriet i Grønnegårdene
Designmanual, tegninger og principskitser
Udbud
Kontakt
Vi bygger fremtidens hospital
>
Renovering af patientbygningerne
Renovering af patientbygningerne
Klik på den bygning eller det område, du gerne vil vide mere om, på kortet i denne:
Præsentationsvisning over renoveringen
Som et vigtigt element i Region Hovedstadens hospitalsplan indgår en gennemgribende renovering på Gentofte Hospital, så det bliver et moderne og fremtidssikret hospital i gamle arkitektoniske rammer. Ligeledes med det, for Gentofte Hospital, kendetegnende grønne miljø.
De oprindelige bygninger har, når den igangværende vindues- og tagrenovering er afsluttet, en fuldt opdateret klimaskærm. Da bygningerne samtidig er udført som muret byggeri, i en konstruktionsmæssig klar struktur, er det stort set muligt at fjerne alle indvendige vægge, for hermed at skabe et fuldt fleksibelt byggeri. En mulighed som ellers kun kan frembringes ved strengt fleksibelt gennemtænkt nybyggeri. Man kan således sige, at renoveringen/ombygningen af de eksisterende bygninger er et nybyggeri, hvor klimaskærmen genanvendes.
Renoveringen vil blive faseopdelt så den tilpasses Hospitalsplanens overordnede tidsplan. Dette skaber mulighed for de rokader, der tilvejebringer pladsen, så nybyggerierne på de øvrige hospitaler i hovedstadsregionen kan udføres.
Under hele renoveringen, som vil forløbe fra 2008 til 2012, vil Gentofte Hospital være i fuld drift. Faseopdelingen vil sikre, at patienter og pårørende berøres mindst muligt af byggeriet.
Når renoveringen og ombygninger, som angivet i hospitalsplanen, er afsluttet, vil de tiloversblevne dårligste bygninger blive revet ned. Det vil dels skabe plads for bedre trafikale forhold og mere åbne arealer, og dels vil det skabe plads til senere udvidelser i takt med befolkningens ændrede ønsker og behov til et moderne hospital.
De mere præcise planer for renoveringen vil komme til at fremgå af Gentofte Hospitals Generalplan 2015, som er under udarbejdelse, og som forventes offentliggjort foråret 2008.
Redaktør
Lene Lisbeth Jensen
E-mail:
GiAL@f9d.regionh.dk
Genveje til
Hospitalsplan
Trafikomlægninger
Læs mere
Programbudget maj 2008
Programtidsplan maj 2008
Programoplæg maj 2008
Vision med renoveringen.pdf
Generalplan 2015
8 renoverings-plancher
3D-animation
3D-animation
Klik her og se en 3D-animation af nybyggeriet