Når en stor del af ortopædkirurgien på Hørsholm Hospital fusioneres med Gentofte Hospitals afdeling for planlagt kirurgi bliver det med Claus Munk Jensen som ny ledende overlæge.
Claus Munk Jensen er 55 år og kommer fra en stilling som overlæge på Hørsholm Hospital. Claus har en lang karriere inden for ortopædkirurgien bag sig. Han blev uddannet speciallæge i ortopædisk kirurgi i 1990 og har bl.a. haft ansættelser på både Rigshospitalet, Hvidovre og Herlev Hospital inden for området. Han kender også forholdende på Gentofte Hospital særdeles godt. Han har været ansat på hospitalets daværende ortopædkirurgiske afdeling fra år 1990 til 2002.
På ledelsessiden har Claus Munk Jensen bl.a. erfaring fra en stilling som ledende overlæge på Herlev Hospitals ortopædkirurgiske afdeling og fra Sundhedsstyrelsen, hvor han har været sundhedsfaglig vicedirektør. Han har en diplomuddannelse i ledelse og en lang række lederkurser.
Claus Munk Jensen har desuden publiceret i en række internationale tidsskrifter og har været involveret i kvalitetsarbejde i regi af det Nationale Indikator Projekt.
Claus Munk Jensen ser frem til et bredt samarbejde med alle kirurgiske afdelinger i regionen om at udvikle den elektive kirurgi. Han siger: ”Inden for det ortopædkirurgiske område vil fusionen mellem Gentofte og Hørsholm Hospitaler skabe mulighed for at tage det bedste fra de to afdelinger og derved sikre, at både effektivitet og kvalitet bliver helt i top. Og endelig ser jeg frem til at vende tilbage til samarbejdet med ledere og medarbejdere på det nye og moderne Gentofte Hospital."
Også hospitalsdirektør Eva Zeuthen Bentsen fra Gentofte Hospital ser frem til det kommende samarbejde, der vil styrke hospitalets elektive profil til glæde for patienterne. ”Vi er utrolig glade for, at det netop blev Claus Munk Jensen. Jeg er sikker på, at Claus er den rette til jobbet med hans store faglige og ledelsesmæssige kompetencer. Samtidig vil jeg gerne benytte lejligheden til også at byde velkommen til de mange nye medarbejdere, der kommer hertil fra Hørsholm Hospital.”
Fusionen af de to afdelinger, som Claus Munk Jensen, sammen med ledende oversygeplejerske Lotte Adsbøl skal stå i spidsen for, finder sted den 1. februar 2011, hvor Claus også tiltræder sin nye stilling på Gentofte Hospital.
Om den nye kirurgiske afdeling på Gentofte HospitalAfdelingen vil blive Region Hovedstadens store elektive center. Den vil komme til at bestå af:
Donortapningen på Gentofte Hospital flytter d. 21. maj 2012 til nyindrettede lokaler i opgang 3. Der er derfor lukket fra 14. maj til 18. maj.
Det er to fagligt stærke sygeplejersker der, pr. 24. april 2012, er tiltrådt som ledende oversygeplejersker på Gentofte Hospital
Gentofte Hospital har opnået den flotteste karakter et dansk hospital kan få: Akkrediteret ved Den Danske Kvalitetsmodel – uden bemærkninger.
Overlæge Tina Vilsbøll fra Diabetologisk forskningsenhed på Medicinsk afdeling F modtog i går et klinisk forskningsstipendium på 2,5 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden.
52-årige Karin Marker tiltræder stillingen på Gentofte Hospital den 1. april.
Gentofte Hospital har sendt brev til alle patienter med metal-mod-metal-hofteproteser
Indkørslen under broen på Niels Andersens Vej afspærres fra tirsdag den 10. april og onsdag den 11. april. I stedet skal man køre ind fra Kildegårdsvej ved Akutklinikken (Skadestuen).
Professor Jan Skov Jensen tiltræder den 1. februar stillingen som ledende overlæge for Kardiologisk afdeling (Hjertemedicinsk afdeling).
Ny forskning fra Diabetologisk Forskningsenhed på Gentofte Hospital vækker international opmærksomhed.
Ekstern kontrol viser, at Gentofte Hospitals strategiske fokus på rengøring har båret frugt.