Tilbage til menuen

Kapitalpension ved livstruende sygdom

Du har mulighed for at hæve din kapitalpension i "utide", hvis du har fået diagnosticeret en livstruende sygdom.

Du skal betale en statsafgift på 40 %. Normalt vil denne afgift være på 60 %, hvis du hæver kapitalpensionen inden 60 års alderen.

Forsikringsselskaber, banker og andre, der sælger kapitalpensioner, kan dog godt indsætte begrænsninger i deres aftaler. Er det tilfældet - kan du måske ikke hæve din kapitalpension mod at betale 40 % i afgift - heller ikke selv om du lider af en livstruende sygdom.


Sygdomme der anses for livstruende

Livstruende kræftformer, hvor der ved mikroskopi eller klinisk undersøgelse er konstateret ondartede kræftsvulster med ukontrollabel vækst eller spredning til det tilstødende væv eller tendens til spredning til regionale lymfeknuder og fjernere organer (metastaser) - herunder malignt melanom (modermærkekræft). Endvidere omfatter ordningen for de alvorlige leukæmiformer, lymfoner (lymfeknudekræft) samt Hodgkins sygdom (stadium II-IV)

Nogle kræftformer anses som udgangspunkt ikke som livstruende:

  • hudkræft, herunder Kaposis sarkom (uden påvist HIV-infektion) samt
  • svulster, som er præmaligne (forstadier til kræft), f.eks. celleforandringer i livmoderhalsen, "carcinoma in situ", Hodgins sygdom (stadium I) og kronisk lymfatisk leukæmi


Blodprop i hjertet

Bypass-opererede tilfælde af Koronarsklerose

Hjerteklapkirurgi

Hjerneblødning (apopleksi)

Sækformet udvidelse af hjernens pulsårer (intrakranielt sakkulat aneurisme)

Dissemineret sklerose

Amytrofisk lateralsklerose (ALS)

Muskelsvind og neuromuskulære sygdomme.

HIV- infektion

Nyresvigt

Større organtransplantationer af hjerte, hjerte-lunge, lunge eller lever.

Hvordan søger du?
 
Hvis du har en af nævnte sygdomme, skal du få din læge til at udfylde en særlig blanket. Blanketten kan du få i pengeinstitutter og pensions- og forsikringsselskaber.

Andre livstruende sygdomme

Hvis du lider af andre livstruende sygdomme, kan du søge Told- og skatteforvaltningen om at blive omfattet af ordningen. Told- og skatteforvaltningen spørger herefter Sundhedsstyrelsen, om sygdommen er livstruende. På den baggrund afgør Told- og skatteforvaltningen, om kapitalpensionen kan blive udbetalt til den lavere afgift på 40 %.

Hvis du ikke ønsker, at Told- og skatteforvaltningen skal vide, hvad du fejler, kan du sende ansøgningen i en lukket kuvert med Sundhedsstyrelsens adresse på. Så får Told- og skatteforvaltningen ikke noget at vide om, hvilken sygdom du lider af.

Mere information

Bekendtgørelse om udbetaling af kapitalpension ved livstruende sygdom finder du under bekendtgørelser, cirkulærer og vejledninger